Specjalistyczne gabinety lekarskie

Kur-Ort gabinet lekarski

Location Adres

81-825 Sopot ul. Abrahama 1/2

phone 518 948 300

Zadzwoń i umów się na wizytę

phone 794 948 300

Masz pytanie? Zadzwoń!

Masaż

Masaż stanowi jedną z metod fizjoterapii. Używany był już w Starożytności (w Indiach i Chinach), jako uzupełnienie obrządków religijnych. Stosunkowo niedawno zaczął być stosowany w lecznictwie. Masażem nazywamy oddziaływanie mechaniczne na organizm pacjenta, przy jego biernym zachowaniu. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce i leczeniu różnych chorób.

Ta niekonwencjonalna metoda terapii działa leczniczo nie tylko na ciało, lecz również i duszę. Ma działanie przeciwbólowe, odprężające i relaksujące oraz pobudza wszystkie tkanki i narządy w organizmie człowieka.

Wskazanie do stosowania masażu może być spowodowane problemami z:

  • narządem ruchu  - przeciążenia i zwyrodnienia aparatu ruchu, stany po urazach i operacjach, wszelkiego rodzaju zwichnięcia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, problemy z kręgosłupem, reumatyzm, a także profilaktyka wielu dysfunkcji 
  • skórą  - blizny i oparzenia
  • układem krążenia - problemy z miażdżycą i żylakami
  • układem oddechowym - astma, problemy z oskrzelami
  • układem nerwowym - choroba Parkinsona i Cheinego-Medine, a także porażenia nerwowe
  • pokarmowo-wydalniczym - nadkwasota, przepukliny i problemy natury ginekologicznej

Najczęściej wykonujemy klasyczny masaż leczniczy z elementami technik uciskowych, powięziowych i drenażu oraz masaż relaksacyjny.

Masaże poszczególnych części ciała np. kręgosłupa, stóp, kończyn dolnych lub górnych trwają zwykle około 30 min, masaż kilku odcinków lub tzw. masaże całościowe trwają 60 min.

Jakie masaż ma działanie na nasz organizm?

Masaż jako środek terapeutyczny ma za zadanie pobudzać nasze mięsnie, poprawiać ich ujędrnienie i wzmocnienie, co umożliwia lepszy przepływ krwi i limfy.??Nasze ciało, pozbawione często właściwej aktywności ruchowej, jest zbytnio przeciążone przez napięcie umysłowe czy fizyczne. Powoduje to złą pracę aparatu mięśniowego, a skutki uboczne tej pracy, takie jak dwutlenek węgla, kwas mlekowy i mocznik, odkładają się w mięśniach, powodując wzmożone napięcie mięśniowe.

Masaż przywraca prawidłową pracę aparatu ścięgnisto-mięśniowego.

Najczęściej stosowaną formą masażu jest masaż klasyczny. W zależności od tego, jak intensywnie jest on wykonywany, wyróżniamy jego różne właściwości (lecznicze, relaksacyjne, pobudzające). Masaż klasyczny stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób np: ortopedycznych, neurologicznych i innych. Prawidłowo wykonany masaż pobudza tkanki, regeneruje mięśnie, polepsza ukrwienie i reguluje przepływ limfy.

Dla osób żyjących w ciągłym stresie, najodpowiedniejszą formę masażu stanowi masaż relaksacyjny. Prawidłowo wykonany masaż relaksacyjny pobudza skórę i mięśnie pacjenta (zmniejszając ich napięcie), przywraca prawidłowy rytm serca, jak również poprawia krążenie krwi. Spokojny i rytmicznie wykonany masaż niweluje stres oraz związane z nim dolegliwości takie jak: różnego rodzaju bóle głowy i pleców, jak również zaburzenia koncentracji, depresję, czy też ogólne wycieńczenie organizmu. Proces relaksacji pozwala na wypracowanie lepszego oddychania jak i również na poprawę pracy metabolicznej.

Z kolei dla osób aktywnych ruchowo dedykowany jest masaż sportowy. Jego celem jest zniwelowanie ogromnego zmęczenia organizmu (np. po treningu lub zawodach). Masaż sportowy różni się od klasycznego przede wszystkim większą siłą wykonania. Zwiększona energiczność takiego zabiegu wynika z konieczności rozgrzania mięśni.

Masaż odchudzający to jedna z podstawowych metod używanych w terapiach leczących nadwagę. Zabieg taki jest zwykle bolesny. Wykonywane podczas jego trwania czynności takie jak: oklepywanie, uciskanie i ugniatanie, mają za zadanie rozbicie komórek tłuszczu znajdujących się w tkance podskórnej. Te intensywne czynności umożliwiają szybsze spalenie tłuszczu w organizmie, a co za tym idzie, utratę nadwagi oraz redukcję cellulitu. Masaż odchudzający stosowany jest w okolicach ud, pośladków i bioder, gdzie skutecznie likwiduje zbędną tkankę tłuszczową, wspomagając tym samym, terapię odchudzającą.

Często masaż działa dzięki podświadomości i powoduje u nas lepsze samopoczucie. Może on pomóc w zwalczaniu bólów głowy, silnych miesiączek, bólu ramion czy pomagać w procesie rekonwalescencji po wszelkich urazach.

Błędem jest wykorzystywanie go tylko w celach leczniczych i sięganie po niego kiedy coś nam dolega. Stosowany regularnie może być bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym przed kontuzjami różnego rodzaju. Sprawi też, że będziemy wyglądać piękniej, a co za tym idzie - czuć się lepiej.